سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سنگ کوارتز


سنگ رز کوارتز چه است و چه مشخصاتی دارااست؟

رزکوارتز به سنگ معدنی کوارتز صورتی رنگ گفته میگردد که تحت عنوان سنگ قیمتی و در برخی مورد ها سنگ نصفه قیمتی شناخته می‌گردد. سنگ رزکوارتز در بخش اعظمی از بخشها عالم و به طور وسیعی در رگه‌های هیدروترمال و پگماتیت یافت می گردد. علت رنگ مات و نصفه واضح این سنگ وجود ذرات میکروسکوپی ماده معدنی دمورتیریت میباشد. وجود این ذرات که دارنده رنگ سیاه بی نقص و یا این که بنفش میباشند سبب گردیده سنگ رزکوارتز به رنگ صورتی مات چشم شود. سنگ کوارتز به طور بلورهای واضح با رنگ صورتی به تدریج در طبیعت یافت می شود. سیرتکامل روشن رزکوارتز معمولا در پایانی عصر تشکیل پگماتیت به وجود میاید. رنگ صورتی سنگ رزکوارتز اکثر وقت ها ناپایدار میباشد و با قرار تصاحب کردن در معرض گرما یا این که نوروروشنایی محو میگردد. اکثری از مردم بر این باورند که کوارتز روشن صورتی را می بایست به جای \"رزکوارتز \" \"کوارتز صورتی\" نامید چون علت تشکیل این دو رنگ مختلف میباشد.

خصوصیات کانی شناسی و فیزیکی سنگ رزکوارتز

رنگ صورتی سنگ رزکوارتز از صورتی بسیار ملایم و نسبتاًً غیرمحسوس تا صورتی بی نیاز و روشن متغیر میباشد. معمولاً برای اکران رنگ بی نیاز صورتی ، آن را به اندازه حدوداً هشت میلی متر یا این که بزرگتر برش میدهند. برخی از مثال‌های سنگ رزکوارتز دربردارنده یک کانال متراکم از اجزاء دقیق میباشد که با ساختار کریستالی شش ضلعی سنگ هماهنگ میباشد. در‌صورتی‌که سنگ رزکوارتز به سیرتکامل‌ایی بریده شود که ساختار آن عمود بر محور c کریستال کوارتز باشد، صورت یک ستاره شش مالامال را تداعی خواهد کرد. فرمول شیمیایی رزکوارتز SiO2 میباشد و وزن منحصر به فرد آن از 6/2 تا 7/2 بدن بر متر مکعب میباشد. رزکوارتز به عبارتی کونه که انتظار می‌رود دارنده رنج 7 میباشد و ساختار بلورین آن به صورت شش ضلعی و دمای تبلور 573 مرتبه سانتی گراد می باشد. سنگ رزکوارتز در نوع کوارتزهای ماکرو کریستالی قرار میگیرد. در اصل کوارتز مبتنی بر اندازه دانه به دو گونه کوارتز ماکرو کریستالی و کوارتز کرپیتو کریستالی تقسیم میگردد. کریستال‌های کوارتز ماکروکریستالی با دیده غیر دارای سلاح قابل تشخیص می باشند و نسبت به کوارتز کرپیتو کریستالی واضح‌خیس می باشند. در مقابل کریستال‌های کوارتز کرپیتو کریستالی صرفا در تحت میکروسکوپ قابل مشاهده میباشد.منشا رنگ سنگ رزکوارتز هنوز کاملا معلوم نشده میباشد، ولی بعضا از دانشمندان بر این اعتقاد و باور می‌باشند که‌این فرمان به جهت یکسری ناخالصی جزئی گوناگون جان دار در سنگ رزکوارتز از پاراگراف تیتانیوم، منگنز و حتی طلا جواهرات کلوئیدی میباشد. با این درحال حاضر، مطالعات تازه با به کار گیری از طریق های میکرو تحلیلی نشان داده میباشد که رنگ صورتی رزکوارتز، در واقع به جهت الیاف معدنی میکروسکوپی جان دار در آن می باشد. تست پراش پرتو X بر روی این الیاف میکروسکوپی الگوهای شبیه با سنگ معدنی دمورتیریت را نشان داده میباشد که اما در برخی از جهات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارا هستند. از اینرو بعضی از پژوهشگران معتقدند که وجود یک ماده معدنی به طور کاملً نو و در عین اکنون ناشناخته منجر ساخت رنگ صورتی در سنگ رزکوارتز شده‌است. علاوه بر این رنگ صورتی این سنگ حساس به روشنایی بوده و وقتی که در معرض فروغ خورشید قرار بگیرد محو میگردد. به جهت ضعف رنگ مواد تشکیل دهنده، سنگ رزکوارتز زمانی بی نیاز‌ترین رنگ را خواهد داشت که به قطعاتی به قطر و ضخامت دست‌کم یک سانتیمتر برش داده شود.

سنگ رزکوارتز چه کاربردهایی داراست؟

رزکوارتز یکی رایج‌ترین سنگ‌های قیمتی میباشد که در بخش اعظمی از بخشها مجموعه کشورها امریکا تا هند و افریقا یافت می شود. این سنگ معمولاً ارزان میباشد و تحت عنوان سنگ نصفه قیمتی در تولید مهره‌ها و کابوشن گزینه استعمال قرار میگیرد. صرفا درصد بسیار مقداری از رزکوارتز تحت عنوان سنگ قیمتی شناخته میگردد. مشقت موشواره 7 و عدم وجود کلیواژ در ساختار سنگ رزکوارتز موجب شده‌است که به اندازه کافی طاقت فرسا و مقاوم باشد که بتوان از آن در ایجاد گونه های جواهر آلات بهره برد. سنگ رزکوارتز به‌تدریج به صورت مهره چشم می شود چون رزکوارتز صورتی روشن بسیار معدود میباشد، و رزکوارتز نصفه واضح کاربرد چندانی برای تولید مهره سنگی ندارد. اگرچه کابوشن‌های این سنگ در جواهرات صنعت های دستی دوستداشتنی می‌باشند، ولی در طلا جواهرات و جواهر تجاری و شرکتی بسیار کمتر چشم می گردند.

درین مورد ها از سنگ‌های قیمتی دیگر مانند یاقوت کبود صورتی، اسپینل و تورمالین به جای سنگ رزکوارتز استعمال می گردد، چون این سنگ‌ها براق‌خیس و روشن‌خیس میباشند. قطعات سنگ رزکوارتز تا اندازه یک‌سری پوند و دارنده رنگ مطلوب را معمولا به راحتی و با ارزش قابل قبولی می‌قدرت تنظیم کرد. به همین برهان معمولاً از رزکوارتز برای ساخت مجسمه‌های کوچک، کره و وسایل کاربردی دیگر به عمل می‌رود. علاوه بر این، سنگ رزکوارتز در محوطه‌سازی نیز به کارگیری میگردد. کاربردهای سنگ رزکوارتز از این فرا رفته و بعضی عقیده دارا‌هستند که سبب ساز کاهش استرس و اضطراب گردیده و خشم و حسادت سایرافراد را برطرف می‌سازد. همینطور به بهبود ایرادات قلبی امداد کرده و احساسات منفی را از شخص بدور می‌سازد. رزکوارتز تحت عنوان سنگ عشق و علاقه نامیده میگردد و به عقیده بعضی از اشخاص برای جلب رضایت معشوق می‌اقتدار از آن به کار گرفت.رزکوارتز و انگشتر فیروزه در اکثری از بخش ها عالم به وفور یافت می گردد ولی برای اول توشه در مملکت برزیل یافت شده‌است. اکثر سنگ‌های رزکوارتز که امروزه در بازار عرضه می گردند در برزیل، آفریقای جنوبی، هند و ماداگاسکار ساخت می‌شوند. همینطور کشورهای نامیبیا، موزامبیک، امریکا و سریلانکا از سایر منابع مهم تولیدکننده سنگ رزکوارتز می باشند. علاوه بر این، رزکوارتز در آزمایشگاه به طور تصنعی ساخت می‌گردد ولی سیرتکامل تصنعی آن چندان در جواهر آلات و وسایل تزیینی کاربرد ندارد. افسانه‌های متعددی پیرامون سنگ رزکوارتز و اقتدار‌های آن در علاقه و صلح موجود هست.

در بعضا از پژوهش ها تازه گزارش شده‌است که ماسک‌های فیس تشکیل شده از سنگ رزکوارتز در حرم‌های مصر باستان یافت شده‌است، و یقین بر این میباشد که مصریان باستان شم می‌کردند سنگ رزکوارتز، رخ‌های آنها‌را منزه و منزه ساخته و از چروک پرهیز میکند. سنگ رزکوارتز نیز به وسیله تمدن‌های باستانی تبت و چینی آیتم احترام بوده میباشد و بعضا از پژوهشگران معتقدند که‌این سنگ از حدود 600 سال پیشین از ولادت، تحت عنوان نماد علاقه مصرف شده میباشد. به این ترتیب آن سیرتکامل که از اوراق تاریخی مشخص و معلوم شده‌است این سنگ تحت عنوان سنگ قیمتی، شی ءها زینتی و مذهبی برای هزاران سال گزینه به کار گیری آدم قرار گرفته میباشد.